O Teddy

HISTORIA

Karzełek Teddy zwany też Perskim Pluszowym należy do miniaturowej rasy królików wyhodowanych na terenie Europy Zachodniej. Powstał w wyniku skrzyżowanie różnych ras miniaturowych i angory, niestety nie do końca znana jest dokładna historia powstania odmiany Teddy. W Polsce Teddy nie jest uznaną rasą. W Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach trwają prace nad ustaleniem wzorca i uznaniem Teddy jako rasy. Ogromny sukces został osiągnięty w Holandii, gdzie króliczek Teddy o białej barwie i niebieskich oczach został oficjalnie uznany za rasę.

WYGLĄD

Króliczki Teddy są bardzo drobne, posiadają krótki, walcowaty tułów. Główka zarówno u samic jak i u samców jest krótka i szeroka, szyja jest praktycznie niezauważalna. Okryta jest gęstą sierścią, która pokrywa całe ciało króliczka i jest wszędzie tak samo długa. Futerko jest miękkie i gęste, ale wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Teddy muszą być czesane przynajmniej 2 razy w tygodniu, a im częściej tym lepiej. Futerko Teddy występuje w przeróżnych kolorach, od białego przez wielokolorowe po czarne. Ogonek jest malutki solidnie osadzony, Oczka są duże i wypukłe, najczęściej brązowe, dopuszczona jest barwa niebieska u króliczków białych. Uszka są krótkie, powinny mierzyć u dorosłego osobnika około 5-6 cm, pomiędzy nimi rośnie długie futerko.

CHARAKTER

Króliczki Teddy są cudownymi zwierzętami. Mają niezwykle łagodny charakter, w zachowaniu przypominają bardziej małe pieski niż króliczki. Maluszki są delikatne i całkowicie pozbawione agresji, jednak to jakie będą zależy w dużej mierze od tego jak je wychowamy. Uczymy nasze króliczki czystości. Są chętne do zabawy i oswojone, przyzwyczajone do czesania i głaskania.
Musimy jednak pamiętać że dla maluszka podróż do nowego domku jest stresująca i musimy dać mu czas na zaadaptowanie w nowym miejscu.
Króliczki potrafią przywiązać się do swojego właściciela do tego stopnia że jak ten wyjedzie króliczek może stać się osowiały smutny a nawet stracić apetyt.